V lázeňském městě skončily spory mezi Správou lázeňských parků a karlovarskými chodci po laně, kteří rádi navštěvují park před Alžbětinými lázněmi.Budou mít vyhrazen prostor pro jejich aktivity. Lana neupevní na stromy, ale na sloupy.
Chodec po laně v karlovarských Smetanových sadech u Alžbětiných lázní.

Chodec po laně v karlovarských Smetanových sadech u Alžbětiných lázní.| foto: Martin Stolař,MAFRA

Dva roky vyhazovali chodce po lanech (slacklinery) městští strážníci. Správě lázeňských parků se nelíbilo, že mají speciální popruh ukotvený mezi stromy.

"S tím jsme nesouhlasili, slacklineři zase oponovali, že jiná města to běžně tolerují. Jsme spíše zastánci toho, že lázeňské parky mají sloužit k relaxaci, nikoli jako sportoviště. Nakonec jsme alemuseliustoupit," řekl ředitel karlovarské Správy lázeňských parků Miroslav Kučera.

Městská organizace se se slacklinery v minulých dnech dohodla, že jim vyhradí část parku směrem ke klubu Crux. Své "lajny" by si však sportovci nekotvili mezi stromy, nýbrž mezi sloupy, které v parku přibudou.

"Budeme zřejmě první v republice, možná i první na světě, kdo takovou věc má. Myslím, že podobné pokusy už se konaly kdesi vItálii, jestli je však dotáhli do konce, to už nevím," řekl slackliner Jakub Doubrava.

Přesto si nemyslí, že by popruh stromy výrazně poškozoval. "Daleko horší pro strom je, když ho pomočí pes," míní.

V lázeňském parku zatím mladílidéplánují dvě trasy. Jedna bude patnáctimetrová, druhá třicetimetrová.

Konkrétní podobu zatím sportovci, správa a vedení klubu ladí. Miroslav Kučera však oceňuje, že si Crux vezme sportoviště pod patronát.

"Občas to v parku fungovalo tak, že kluci se předváděli a holky si zatím šly koupit něco do rychlého občerstvení. Když ale z parku všichni odešli, kelímky a obaly tam po nich zůstaly. Teď věřím, že na tyto věci klub dohlédne," řekl. Kromě sloupů pro slacklinery by mělo v parku vzniknout také malédětské hřiště.

Zkušení "chodci" zvládají na laně i triky

Slackline je poměrně mladý sport, který našel před pár lety příznivce také v Čechách. Od roku 2011 mají jeho vyznavači i svou asociaci, která chce sport rozšířit mezi co největší počet lidí a zároveň jedná s orgány státní správy aochranypřírody.

Slackline je pár centimetrů široký popruh upevněný mezi dvěma body. Začátečníci se zprvu musejí naučit, jak na něm držet rovnováhu, profesionální "chodci" na něm zvládají různé druhy triků, dokážou se na něm postavit například z lehu nebo dřepu a bez problémů na něm překonají třeba vodní hladinu.

Chodci na lanech musí dodržet celou řadu pravidel. Zatímco pro mnohé lidi platí, že by měli stát oběma nohama pevně na zemi, chodci nad zemí to mají jinak: "Už od začátku se naučte držet se oběma nohama na lajně," zní jedna z rad.

 

Zdroj:http://vary.idnes.cz/priznivci-chozeni-po-lane-se-vrati-do-lazenskeho-parku-p15-/vary-zpravy.aspx?c=A140408_2054286_vary-zpravy_slv

FOTOlive

FotoLIVE
Srbsko podzim 2019. foto: Ondra Piskáček
Přihlášení
Registrovat
Nejnovější highline
Název Délka Výška
Leonard Euler 201 m 35 m
Fundamentální kámen 86 m 25 m
Hell Hypnosis 45 m 68 m
ACAB, chudák Zapadlo 60 m 15 m
Projekt 135 135 m 60 m
Nejnovější přechody hl
Datum Lajner Highline
17.11.2018 Tomáš Socka
03.07.2018 Lukš Master of the Universe
28.04.2018 Tomáš Master of the Universe
11.03.2018 Tomáš Fundamentální kámen
03.02.2018 Vivaista Hell Hypnosis
Nejnovější přechody longline
Datum Lajner Délka
15.06.2017 Tery_Dudy 40 m
28.03.2017 Radek 105 m
08.03.2017 Radek 52 m
07.03.2017 Jirka 50 m
22.02.2017 Radek 48 m